Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów, w tym niepełnosprawnych przez dofinansowanie zakupu podręczników, a także zakupu materiałów edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym . Tym samym program będzie obejmował wszystkich uczniów niepełnosprawnych, z wyjątkiem uczniów niewidomych, dla których podręczniki zapewniono 
w odrębnym trybie.
W roku szkolnym 2015/2016 pomoc zostanie skierowana do 3 grup uczniów:

  1. uczniów klasy III szkoły podstawowej
  2. uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016 kontynuują naukę według nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstawy programowej kształcenia w zawodach  odpowiednio na poziomie klasy IV technikum
  3. uczniów niepełnosprawnych, słabo widzących, niesłyszących, słabosłyszących
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
    z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
    z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy będą z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej.

Podstawą do skorzystania z pomocy przez uczniów  niepełnosprawnych będzie posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w ustawie z 7 września 1991r.
o systemie oświaty.
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników będzie przysługiwać:
- uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego , o którym mowa w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
( w roku szkolnym 2015/2016 dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 574 zł)
- uczniom pochodzącym z rodzin niespełniających kryterium dochodowego na osobę w rodzinie,
w przypadkach określonych w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,  przyznanej na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń, uwzględniającej lokalne warunki ekonomiczne i społeczne (np. ciężka choroba, bezrobocie , przemoc w rodzinie, alkoholizm itp.)
- uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym w roku szkolny 2015/2016 do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Zgodnie z programem, wnioski o przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników składa się do dyrektora szkoły, który przekazuje informację o uczniach uprawnionych do objęcia programem do organu prowadzącego szkołę.
Dyrektor szkoły dokonuje zwrotu kosztów zakupu podręczników po przedłożeniu przez rodziców dowodu zakupu np. faktury  lub oświadczenia o zakupie.
Warto pamiętać, że Wyprawka szkolna  to nie jedyne wsparcie finansowe uczniów.
Trwa reforma podręcznikowa. W 2014 r. darmowe podręczniki otrzymali uczniowie I klasy szkoły podstawowej. W tym roku 1 września oprócz pierwszoklasistów, bezpłatne podręczniki otrzymają drugoklasiści, czwartoklasiści oraz uczniowie pierwszych klas gimnazjów.
W związku z wprowadzeniem bezpłatnych podręczników znika konieczność dofinansowania ich zakupu. Docelowo w 2017 r. z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych będą korzystać uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.
Podręczników nie będą kupowali rodzice. Uczniów będzie w nie wyposażała szkoła.