Pani Anna Oliwińska-Wacko jest nauczycielką z zawodu i zamiłowania, a  ponadto jest poetką i regionalistką, redaktor naczelną „Kwartalnika Czudeckiego”. Mieszka i pracuje w Czudcu.

Od lat angażuje się w życie kulturalne środowiska, jest inicjatorką i organizatorką wielu przedsięwzięć kulturalnych oraz patriotycznych na terenie gminy Czudec, a także autorką scenariuszy i reżyserką inscenizacji prezentowanych społeczności lokalnej, m.in. „W darze dla Ojca Świętego” – poświęconej 20 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II (1998), „Polskie Betlejem” prezentowanej nie tylko dla społeczności lokalnej, ale także dla alumnów Seminarium Duchownego w Rzeszowie (2000/2001), „Dziedzictwo" – poświęconej pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego z okazji Roku Prymasa Tysiąclecia (2001) oraz współautorką inscenizacji „Katyń - Golgota Wschodu” (2000). W 2002 r. przygotowała scenariusz czuwania modlitewnego przed uroczystością koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej w Czudcu, z udziałem młodzieży szkolnej oraz nauczycieli, a 2012 r. uroczysty montaż słowno-muzyczny w dziesiątą rocznicę tego wydarzenia. Do udziału w przedstawieniach angażuje zarówno młodzież, jak i dorosłych. Sama również występuje
w przygotowywanych inscenizacjach.

Dzięki jej zaangażowaniu uczniowie uzyskiwali tytuły laureatów konkursów artystycznych, m.in. I miejsce w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Poeci i pisarze dzieciom” w 1998 r., II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim poezji ks. Jana Twardowskiego w 2002 r., III miejsce w Podkarpackim Konkursie Poezji Współczesnej „Niepokorne słowa i nuty” w 2013 r., I miejsce w Podkarpackim Konkursie Poezji Współczesnej „Nigdy nikt waszych imion nie zatraci” w 2015 r. Kilkakrotnie przygotowywała też uczniów do udziału w konkursie polonistycznym, w którym uzyskiwali oni tytuły finalistów (lata 2005, 2009, 2012, 2014). Zajęła również III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie „Edukacja globalna w szkolnych projektach edukacyjnych” za projekt „Czy na całym świecie kobiety mają swobodny dostęp do wiedzy?” i wraz z uczniami reprezentowała szkołę w czasie konferencji podsumowującej projekt w Warszawie w 2011 r. Jej dwie uczennice zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Czy runęły mury” zorganizowanego przez NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie w 2015 r.

Jest opiekunem sztandaru szkolnego, przygotowuje uczniów do właściwego reprezentowania szkoły w poczcie sztandarowym. W latach 2004 – 2011 r. wraz z uczniami uczestniczyła w akcji prowadzonej przez CEO w Warszawie – „Ślady Przeszłości, czyli uczniowie adoptują zabytki” oraz w ogólnopolskiej prezentacji projektów w Warszawie (2004) i regionalnej w Rzeszowie (2007). Organizuje corocznie wycieczki po najbliższej okolicy, pokazując młodzieży lokalne dziedzictwo kulturowe. Od 2002 r. prowadzi edukację regionalną na godzinach wychowawczych, a w latach 2002-2015 r. przygotowywała Szkolny Konkurs Wiedzy o Regionie, układała pytania, pozyskiwała sponsorów i dbała o zakup atrakcyjnych nagród dla laureatów. W swojej długoletniej pracy podejmowała wiele przedsięwzięć mających na celu wszechstronny rozwój swoich uczniów – wyjazdy do teatru, kina, muzeów, lekcje w plenerze w ramach wycieczek do Odrzykonia – „Śladami Aleksandra Fredry”.

Pani Anna Oliwińska – Wacko angażuje się również w działalność Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej – corocznie prezentuje odczyty, uczestniczy w listopadowych „Zaduszkach” poświęconych pamięci przodków, przygotowuje spotkania z poezją. Włączyła się w przedsięwzięcie rzeszowskiego oddziału IPN, jakim była rekonstrukcja historyczna marszu oddziału „Zapory” przez Czudec zorganizowana w 2016 r. i wystąpiła w tym projekcie. Zaangażowała do tego również uczniów i członków TPZCz, którzy odegrali role mieszkańców Czudca z lat powojennych. Jest współzałożycielką i od 2002 r. redaktorem naczelnym czasopisma „Kwartalnik Czudecki” oraz autorką kilkudziesięciu artykułów poświęconych problematyce społecznej, kulturalnej i oświatowej. Dzięki jej pracy „Kwartalnik Czudecki” służy uczniom we wszystkich szkołach gminy jako źródło wiedzy o regionie. Jej artykuły i wiersze ukazywały się ponadto na łamach pism: „Kwartalnik Edukacyjny”, „Fraza”, „Niedziela Diecezji Rzeszowskiej”, „Źródło”, „Dziennik Polski”, „Kurier Galicyjski”. Jest autorką tomików wierszy: „Codzienność” (1999 r.), „Taki los” (2000 r.), „Słowa dla Matki” (2007 r.), „Zamyślenia” (2017 r.) oraz współautorką książek „Czudec - dziedzictwo wiary” (2002 r.), „Matka Boża Łaskawa Pani Czudeckiej Ziemi” (2005) r.) oraz „Dzieje Czudca” tom I” (2010 r.) i tom II (2018 r.), albumu „Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Królowej Różańca Świętego w Czudcu” (2017) oraz przewodnika zatytułowanego „Na turystycznych szlakach  atrakcje regionu czudeckiego - przewodnik po gminie Czudec” (2019 r.)

 

Pani Anna Oliwińska-Wacko współpracowała z Konsulatem RP we Lwowie oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w sprawie sprowadzenia do Polski (do Dobrzechowa) prochów poległego w obronie Lwowa strzelca Józefa Gwoździańskiego (brata matki), którego szczątki zostały odnalezione po 76 latach i zorganizowała patriotyczną uroczystość pogrzebową bohatera z udziałem przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i powiatowych oraz przedstawicieli konsulatu RP we Lwowie – relacja z wydarzenia została zaprezentowana w TVP Rzeszów i TVP Info oraz TV Kurier Galicyjski.

Jako poetka jest laureatką XLIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej – Zakopane 2015 oraz laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Jego myśli nasze Słowa” – Rzeszów 2015. Otrzymuje też wyróżnienia w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach poetyckich, m.in. w XII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Laur Sarbiewskiego” – Płońsk 2017, czy V Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O lubeński dzwon” Lubenia 2017. Pani Anna Oliwińska - Wacko jest również laureatką I miejsca
w konkursie zorganizowanym przez Tygodnik Katolicki Niedziela pt. „Na 100-lecie niepodległości - Modlitwa za Ojczyznę”.

Pamięci Jana Pawła II poświęciła wspomnienie, które zostało opublikowane w książce „Został z nami. Jan Paweł II w naszym życiu” (2006 r.). Kilkakrotnie prezentowała swoją działalność społeczną i kulturalną na antenie Radia Via oraz Radia Rzeszów, a w 2015 r. była gościem Magazynu Literackiego. Promowała też pracę nauczycieli i działalność szkół w audycjach poświęconych zagadnieniom Małych Ojczyzn. Była gościem spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach, gdzie prezentowała swój dorobek artystyczny i publikacje popularnonaukowe.

 

Współpracuje z władzami gminy Czudec i władzami powiatu strzyżowskiego, z Ośrodkiem Kultury w Czudcu, Biblioteką Publiczną w Czudcu oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, a także z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Kilkakrotnie prezentowała referaty dotyczące dziedzictwa kulturowego regionu w czasie Powiatowych Sejmików Kultury: „Po co nam ta przeszłość – rola monografii w poznawaniu historii regionu” (2008 r.), „Poezja codzienności” (2015 r.), „Tradycja w kontekście współczesnej szkoły na przykładzie szkolnictwa w Czudcu” (2016 r.). była też gościem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Strzyżowie. Przygotowywała odczyty z okazji spotkań Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej, np. „Kwartalnik Czudecki – źródłem wiedzy o regionie” (2009 r.), „Z pamiętnika regionalisty” (2011 r.), „Szkoła dawniej i dziś” (2012 r.). Za swoją działalność została uhonorowana Nagrodą Zarządu Powiatu w Strzyżowie za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2008 r.).

 

Wyżej opisana, bogata działalność społeczna i kulturalna Pani Anny Oliwińskiej-Wacko, dbałość o oświatę i kulturę oraz działalność promująca gminę została doceniona przez Kapitułę Rady Gminy, która przyznała jej tytuł: „Zasłużony dla Gminy Czudec”. Odznaczenie to zostało wręczone 27 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół podczas uroczystej promocji, pierwszego w Gminie Czudec, przewodnika turystycznego autorstwa Państwa Anny Oliwińskiej-Wacko i Ryszarda Wacko.