Ks. Antoni Kocoł urodził 2 lipca 1950 roku w Tarnowie, w parafii Łukowa. W latach 1968 - 1974 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. 2 czerwca 1974 roku otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze tarnowskiej z rąk ks. bpa Jerzego Ablewicza. Następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej w następujących parafiach: Chomranice (1974),  Tarnów – Klikowa (1975 – 1978), Pustków - Osiedle (1978 – 1983), Mielec - Osiedle (1983-1985), Sędziszów Małopolski (1985 – 1986). W 1986 roku został mianowany pierwszym proboszczem nowopowstającej parafii w Borku Wielkim, gdzie najważniejszym zadaniem była budowa nowego kościoła wraz z zapleczem. Funkcję Proboszcza parafii Borek Wielki ks. A. Kocoł sprawował do 2003 roku.

23 sierpnia 2003 roku został mianowany przez ks. bpa Kazimierza Górnego - biskupa rzeszowskiego, proboszczem parafii Świętej Trójcy i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Królowej Różańca Świętego w Czudcu. Okres posługi w Parafii Czudec to czas wytężonej pracy, której pozytywne efekty są zauważalne nie tylko dla parafian Czudca i Przedmieścia Czudeckiego, ale również przyczyniają się do rozsławiania Czudeckiego Sanktuarium, a tym samym do promowania walorów kulturalnych i turystycznych Gminy Czudec.

Przez 17 lat pacy w Parafii Czudec ks. Antonii Kocoł nie tylko aktywnie uczestniczył w życiu lokalnej społeczności, ale również inicjował wiele przedsięwzięć mających wpływ na rozwój kultury, oświaty, ochronę dziedzictwa kulturowego promocję walorów turystycznych Gminy Czudec. Wśród najważniejszych z nich wymienić należy:

  1. Założenie parafialnego chóru „Benedictus” (2003 r.);
  2. Przeprowadzenie remontu zabytkowego kościółka świętego Marcina przy cmentarzu komunalnym w Czudcu;
  3. Wykonanie remontów w Kościele Parafialnym pw. Trójcy Świętej w Czudcu – umeblowanie zabytkowej zakrystii kościelnej (2004 r.),  renowacja dwóch zabytkowych ołtarzy: św. Krzyża i św. Jana Nepomucena (2005 r.), wymiana okien (2007 r.), zainstalowanie nowoczesnej kotłowni i centralnego ogrzewania (2008 r.), wymiana pokrycia dachowego na kaplicach bocznych w kościele: Matki Bożej Bolesnej i Matki Bożej Łaskawej (2010 i 2011 r.);
  4. Założenie Muzeum Sprzętu Rolniczego znajdującego się przy plebanii w Czudcu;
  5. Wybudowanie „Dróżek Maryjnych”, na których znajdują się tajemnice różańcowe, a także ołtarz polowy;
  6. Wyremontowanie budynku Caritas, Domu Parafialnego (2019 r.) oraz starego budynku organistówki parafialnej.

Przez wysokie lata posługi proboszczowskiej w Czudcu zabiegał o budowę obwodnicy, która została otwarta w 2019 roku. Rozpoczął również starania o remont zabytkowych organów parafialnych w kościele Świętej Trójcy i wymiany nagłośnienia kościelnego oraz zainstalował w kościele kamery, które umożliwią transmisję Mszy świętych online.

 

Ponadto ks. Antoni Kocoł jest Kanonikiem Gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Strzyżowie. Od 2009 do 2019 roku pełnił funkcję dziekana w dekanacie czudeckim (przez 2 kadencje po 5 lat). Przez całą swoją posługę proboszczowską w Czudcu otrzymywał, jako współpracowników głównie księży neoprezbiterów – zaraz po święceniach. Jest to wyraźny znak zaufania ze strony księdza Biskupa w fakt, że może być on wzorem i przykładem dla młodych kapłanów, którzy stawiają pierwsze kroki na drodze kapłańskiej.

Zauważyć również należy, że przez wszystkie lata pracy w parafii Czudec aktywnie współpracował z władzami Gminy Czudec i władzami Powiatu Strzyżowskiego, z Ośrodkiem Kultury w Czudcu, Biblioteką Publiczną oraz placówkami oświatowymi na terenie Gminy Czudec.

 

W uznaniu za wybitne zasługi w dziedzinie kultury i promocji gminy oraz całokształt działalności społecznej, decyzją Kapituły Rady Gminy Czudec, Ks. Antoni Kocoł został odznaczony medalem: „Zasłużony dla Gminy Czudec”. Nadanie tytułu odbyło się w dniu 11 września 2020 roku, podczas XXIII sesji Rady Gminy Czudec.