SZKODY ŁOWIECKIE

Od 23 sierpnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące szacowania szkód łowieckich. Koła Łowieckie powróciły (po zmianie z 01.04.2018 r.) jako organy dokonujące szacowania szkód. W myśl nowego prawa w skład zespołów szacujących szkody łowieckie wchodzą: przedstawiciel dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego (przedstawiciele koła łowieckiego), przedstawiciel wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego oraz właściciel gruntów rolnych, na których szkoda wystąpiła. Niestawiennictwo rolnika lub przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego nie wstrzymuje dokonania oględzin.

 

DO KOGO SIĘ ZWRÓCIĆ?

1. Koło Łowieckie – w przypadku szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną tj.: dziki., łosie, jelenie, daniele i sarny, na terenach wchodzących w skład obwodów łowieckich oraz za szkody powstałe przy wykonywaniu polowań.

Wniosek o szacowanie szkód rolnicy składają do właściwego Koła Łowieckeigo. Szacowanie składa się z dwóch  etapów: oględzin – dokonywanych w terminie do 7 dni od złożenia wniosku i szacowania ostatecznego – przeprowadzanego przed dokonaniem sprzętu uprawy (przy czym rolnik zobowiązany jest poinformować pisemnie na 7 dni przed planowanym sprzętem uprawy o jego terminie).

W razie niezadowolenia z wysokości odszkodowania, zarówno rolnikowi jak i kołu łowieckiemu, przysługuje możliwość odwołania do nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, które wnosi się w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu. Nadleśniczy w celu rozpatrzenia odwołania dokonuje oględzin lub szacowania ostatecznego w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Nadleśniczy ustala wysokość odszkodowania w drodze decyzji i jest to decyzja ostateczna. Od decyzji nadleśniczego odwołać można się w terminie 3 m-cy wnosząc powództwo do sądu właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Koło Łowieckie "BAŻANT" w Czudcu

Pstrągowa 555

(tereny: Wyżne, Przedmieście Czudeckie - Zawisłocze, Zaborów, Nowa Wieś, Pstrągowa, Czudec - od ul. Strumykowej w kierunku Nowej Wsi)

 

Koło Łowieckie "ROGACZ" w Niechobrzu

36-047 Niechobrz 540

(tereny: Babica, Przedmieście Czudeckie (bez Zawisłocza), Czudec - do ul. Strumykowej)

 

2. Zarząd Województwa. Odpowiedzialny jest za szacowanie i wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny na terenach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich m.in. w granicach administracyjnych miast, w granicach obejmujących zabudowania mieszkalne i gospodarcze z podwórzami, placami i ulicami.

Zarząd Województwa Podkarpackiego
Al. Ł. Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
tel. 17 850 17 80, 17 850 17 82; fax 17 850 17 01
e- mail: marszalek@podkarpackie.pl

3. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jako przedstawiciel Skarbu Państwa dokonuje szacowania i likwidacji szkód wyrządzonych przez niektóre zwierzęta objęte ochroną gatunkową tj.: żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry oraz łosie jako zwierzęta podlegające całorocznej ochronie.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie
Wydział Spraw Terenowych I w Krośnie
ul. Bieszczadzka 1, 38-400 Krosno
tel. (13) 437-28-31

 

ZAKAZ POLOWANIA NA SWOJEJ NIERUCHOMOŚCI

Nowe przepisy Prawa łowieckiego dają możliwość właścicielom i użytkownikom wieczystym do złożenia informacji o zakazie polowania na swoich nieruchomościach. Informację taką składa się pisemnie, w formie oświadczenia, przed starostą. Oświadczenie można cofnąć, również w formie pisemnej, jednak nie wcześniej niż po zakończeniu łowieckiego roku gospodarczego, w którym zostało złożone oświadczenie.

Za szkody powstałe na nieruchomościach, dla których właściciel złożył oświadczenie o zakazie polowania nie przysługuje odszkodowanie.

 

WYŁĄCZENIA Z ODSZKODOWANIA

Odszkodowanie nie przysługuje:
• osobom, którym przydzielono grunty stanowiące własność Skarbu Państwa jako deputaty rolne na gruntach leśnych,
• posiadaczom uszkodzonych upraw, którzy nie dokonali ich sprzętu w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu zbioru tego gatunku roślin w danym regionie,
• posiadaczom uszkodzonych upraw, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawców lub zarządców obwodu urządzeń lub zabiegów zapobiegającym szkodom,
• za szkody o wartości nie przekraczającej 100 kg żyta/ha,
• za szkody powstałe w płodach złożonych w sterty, kopce i stogi w sąsiedztwie lasu,
• za szkody powstałe w uprawach rolnych założonych z rażącym naruszeniem zasad agrotechnicznych,
• za szkody powstałe na nieruchomościach, w odniesieniu do których właściciel albo użytkownik wieczysty złożył oświadczenie o zakazie wykonywania polowania.

 

PRZEPISY PRAWNE

- Ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U.2018.2033)
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 marca 2010 r. (Dz.U.10.45.272)