Z udziałem Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło i Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej w poniedziałek, 4 września br., rozpoczęła się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2017/18.

Uroczystość odbyła się w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie k. Strzyżowa na Podkarpaciu.

W całej Polsce we wszystkich typach szkół nowy rok szkolny rozpoczęło ponad 4,9 mln uczniów.

Inauguracja roku szkolnego w Dobrzechowie rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby – ordynariusza rzeszowskiego.

W swoim wystąpieniu Minister Edukacji Narodowej podkreśliła, że nowy rok szkolny rozpoczyna zmiany związane z wdrażaniem reformy edukacji.

– Dzisiaj po dokładnych przygotowaniach zaczynamy budowanie nowego systemu edukacji. Ten dotychczasowy nie mógł funkcjonować bez czteroletniego liceum z półtorarocznym kursem przygotowującym do matury, bez dobrej szkoły zawodowej, bez dobrej szkoły podstawowej – powiedziała Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. – Każda szkoła ma być dobrze wyposażona, w każdym miejscu w kraju. Nauczyciel uczący w szkole ma być dobrze przygotowany do pracy z dziećmi – podkreśliła szefowa MEN.

Minister edukacji odniosła się również do nowej podstawy programowej, która od 1 września 2017 r. obowiązuje w klasie I, IV i VII szkoły podstawowej, I klasie branżowej szkoły I stopnia i I semestrze szkoły policealnej.

– Przygotowaliśmy bardzo nowoczesne podstawy programowe, które dają wolność nauczycielowi. To nauczyciel zbuduje program nauczania w zależności od tego, z jakimi dziećmi będzie pracował – powiedziała minister Anna Zalewska. – W nowym systemie uczniowie będą się uczyli podstaw programowania, czytali głośno na lekcjach, angażowali się w wolontariat. Do 2019 r. we wszystkich szkołach będzie szerokopasmowy internet – dodała.

Szefowa MEN w swoim wystąpieniu wskazała, że obecnie tylko 20 proc. szkół ma dostęp do szerokopasmowego internetu, a 25 proc. gimnazjów i 18 proc. szkół podstawowych ma gabinety przyrodnicze.

– Wesprzemy szkoły w zakupie pracowni. W 2018 ogłosimy program „Laboratorium”, tak aby zajęcia przyrodnicze odbywały się w laboratorium i były zajęciami twórczymi. W tym roku uruchomiliśmy program „Aktywna Tablica”. W ramach programu szkoły podstawowe zostaną wyposażone w tablice interaktywne, projektory, głośniki czy monitory dotykowe – powiedziała minister Anna Zalewska. – Chcemy wspierać szkołę, aby stawała się coraz bardziej nowoczesna – dodała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Premier Beata Szydło podczas swojego wystąpienia wskazała, że troska o młode pokolenia i ich edukację jest priorytetem działań jej rządu.

– Nie ma nic cenniejszego, niż młode pokolenie, które będzie budowało naszą przyszłość i naszym obowiązkiem jest zadbać, by to młode pokolenie miało jak najlepsze i optymalne warunki do rozwoju, by było wykształcone, przygotowane do wyzwań współczesności. I właśnie dobra szkoła ma temu służyć – powiedziała premier Beata Szydło.

Szefowa rządu wielokrotnie podkreślała, że reforma edukacji, szczególnie szkoła branżowa, jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata, oczekiwania pracodawców, a przede wszystkim potrzeby gospodarki.

– Szkoła ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, ale ma też przede wszystkim dać Polsce, polskiej gospodarce, nam wszystkim, dobrych fachowców, ludzi o najwyższych umiejętnościach, najlepszych kwalifikacjach, którzy będą przyczyniali się do budowania nowoczesnej gospodarki – wskazała premier Beata Szydło.

W swoim wystąpieniu szefowa rządu przedstawiła także plan podwyżek dla nauczycieli – w ciągu 3 najbliższych ich lat pensja nauczycieli ma wzrosnąć o 15%. Premier Beata Szydło podkreśliła również, że nauczyciele są filarem każdej szkoły, a ich zawód to prawdziwa misja.

Minister Edukacji Narodowej przypomniała, że w przygotowanym przez MEN projekcie Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych znalazła się propozycja nowych rozwiązań dla nauczycieli.

– Będziemy wspierać nauczycieli. Będziemy umożliwiać im doskonalenie zawodowe. Stanie się ono obowiązkowe. Jednocześnie będziemy wspierać nauczycieli – szkoła nie może funkcjonować bez pedagoga szkolnego, nie może być bez doradcy zawodowego, czy metodycznego. Do 2019 r. w szkole te wszystkie zawody pojawią się. Od stycznia 2018 roku rozpoczynamy doskonalenie zawodowe. Chcemy, aby obowiązywał Krajowy Program Doskonalenia Nauczycieli. W połowie września rozpoczniemy dyskusję na ten temat – dodała minister Anna Zalewska. – Nauczyciel jest ważny, bez niego nie będzie edukacji. Dziękuję Pani premier za wsparcie i że zawsze pamiętała o nauczycielach – podkreśliła szefowa MEN.

Minister Edukacji Narodowej w swoim wystąpieniu dużo uwagi poświęciła kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

– Potrzebujemy edukacji włączającej. Każde dziecko ma realizować swoje ambicje i marzenia, a nauczyciele z kolei muszą nauczyć się pracować z uczniem. Dziecko ze specjalnymi potrzebami ma być w szkole, a my cierpliwie musimy się tego uczyć. Stabilizujemy pensum pedagogów, psychologów, logopedów, nauczyciela wspomagającego. Dbamy o polskie dzieci, które są na całym świecie. Przygotowujemy nauczycieli, przekazujemy podręczniki. Uczniowie za granicą mogą uczyć się za darmo języka polskiego i innych przedmiotów. Uczniowie mogą do polskiego systemu wracać i mają w szkołach zapewnione wsparcie – mówiła minister Anna Zalewska. – Absolwent polskiej szkoły ma znać matematykę, języki obce, ale też historię. Ma nauczyć się krytycznego myślenia, umie dyskutować, poszukiwać źródeł – dodała.

CKP w Dobrzechowie powstało w 2014 r. Kształci się tam 230 uczniów. Centrum zajmuje się praktycznym przygotowaniem do zawodu w specjalnościach mechanicznych i samochodowych. Oprócz młodzieży do zawodu przygotowuje także osoby dorosłe. Współpracuje z wieloma firmami działającymi w regionie. W tym roku szkolnym w CKP rozpoczyna działalność szkoła branżowa I stopnia.