Zasłużeni dla Gminy Czudec

W dniu 30 maja 2022 r. podczas XLII sesji Rady Gminy Czudec odbyła się uroczystość wręczenia medali „Zasłużony dla Gminy Czudec” dla Pana Jacka Boho i Pana Mariana Złotka.  Odznaczenia te zostały przyznane decyzją Kapituły Rady Gminy, w uznaniu za wybitne zasługi w dziedzinie kultury i promocji gminy, oraz całokształt działalności społecznej i samorządowej. Poniżej przedstawiamy sylwetki nagrodzonych:

Pan Jacek Boho jest aktywnym działaczem społecznym oraz wieloletnim samorządowcem. Urodził w Niebylcu, początkowo mieszkał w Lutczy, a do Babicy przeprowadził się wraz z rodziną w 1981 r. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku turystyka i rekreacja. Ukończył również podyplomowe Studium Prawa Europejskiego w Warszawie o profilu administracja publiczna. Pracę zawodową rozpoczął w 1979 r. w Wojewódzkim Szkolnym Związku Sportowym w Rzeszowie, a od 1990 r. jego aktywność zawodowa nieprzerwanie do roku 2022 r. związana była z działalnością samorządową. Przez ponad 30 lat pracował w Starostwie Powiatowym w Strzyżowie, gdzie pełnił funkcję Sekretarza. Jego wieloletnia praca administracyjna ukierunkowana była na potrzeby mieszkańców czym zyskał sobie sympatię i ogromny szacunek współpracowników, a także uznanie w środowisku lokalnym.

Obok pracy zawodowej Pan Jacek Boho bardzo aktywnie zaangażuje się w działalność społeczną na terenie Gminy Czudec. Z samorządem gminy Czudec związał się w roku 1990, kiedy to 27 maja 1990 r., w pierwszych, wolnych wyborach samorządowych został Radnym Gminy Czudec w kadencji 1990 - 1994. Funkcję tą pełnił również kolejnych trzech kadencjach: 1994 – 1998, 1998 – 2002 oraz 2002 – 2006. Jako uznany i ceniony działacz społeczny, pełnił wiele funkcji w strukturach samorządowych Gminy Czudec m.in. był członkiem Zarządu Gminy Czudec i Przewodniczącym Rady Gminy.

Jego wieloletnia praca w samorządzie Gminy Czudec skoncentrowana była na budowaniu pozytywnego wizerunku Gminy oraz rozwoju infrastruktury społecznej i gospodarczej. Angażował się w rozwój sportu i kultury fizycznej młodzieży, ale równie ważne dla niego były sprawy gospodarcze, a w szczególności budowa infrastruktury komunalnej. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć istotnych dla lokalnej społeczności min. kompleksowej budowy inwestycji liniowych: gazociągu, wodociągu, kanalizacji, reelektryfikacji i telefonizacji wsi Babica oraz pozostałych miejscowości Gminy Czudec. Był również jednym z pomysłodawców i współorganizatorem odbywającego się w Babicy „Misterium Męki Pańskiej” – wydarzenia kulturalnego rozsławionego w całym województwie.

Z uwagi zarówno na swoje wykształcenie jak i prywatne zainteresowania Pan Jacek Boho stał się czołowym propagatorem sportu amatorskiego oraz pielęgnowania tradycji sportowych wśród lokalnej społeczności. Był inicjatorem wielu imprez i uroczystości o charakterze sportowym o zasięgu gminnym i powiatowym, był również współorganizatorem prestiżowych wydarzeń, w które miały wpływ na promocję naszej gminy i całego powiatu strzyżowskiego (m.in. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności" i Olimpijczyków, czy też Rzeszowskich Rajdów Samochodowych).

Mimo zakończenia pracy zawodowej nadal jest prężnym działaczem sportowym i społecznym. Pełni m.in. funkcję wiceprezesa Podkarpackiego Wojewódzkiego Związku Sportowego w Rzeszowie i aktywnie włącza się w organizację szkolnych imprez sportowych na terenie województwa podkarpackiego.

Pan Jacek Boho, jest również aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej zaangażowanym w działania związane zachowaniem i utrwaleniem dziedzictwa kulturalnego Ziemi Czudeckiej. Od wielu lat współpracuje też  z Ośrodkiem Kultury w Czudcu, Biblioteką Publiczną oraz placówkami oświatowymi na terenie Gminy Czudec.

Jego działalność społeczna i kulturalno - oświatowa była wielokrotnie doceniana czego dowodem są liczne odznaczenia resortowe i państwowe, wśród których  znajdują się m.in.: 

  • Odznaka honorowa „Za zasługi dla oświaty”
  • Honorowa Odznaka „Za zasługi w sporcie szkolnym”
  • Srebra Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”
  • Złota Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”
  • Złota Odznaka „Za Opiekę nad Zabytkami”,
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • i wiele innych

Pan Marian Złotek jest emerytowanym nauczycielem i pasjonatem historii, regionalistą, aktywnym działaczem społecznym, publicystą oraz wieloletnim samorządowcem. Urodził się w Pstrągowej. Od dziecka pasjonował się historią i kulturą lokalną. Ukończył UJ w Krakowie na Wydziale Filozoficzno – Historycznym o kierunku: historia. Wynikiem jego zainteresowań oraz aktywnych poszukiwań „śladów przeszłości” są wydawnictwa książkowe, których Pan Marian Złotek jest autorem lub współautorem.

Jest autorem następujących publikacji:

  1.  XL lat Liceum Ogólnokształcącego w Czudcu
  2. Pięćdziesiąt lat Liceum Ogólnokształcącego w Czudcu
  3.  „Śpiewnik z rodzinnych stron”
  4. liczne publikacje historyczne i społeczne, związane przede wszystkim z zachowaniem i utrwaleniem dziedzictwa kulturalnego Ziemi Czudeckiej. m.in. w „Kwartalniku Czudeckim”

 oraz współautorem:

  1. Pstrągowa – nasza mała ojczyzna– monografii historycznej opisującej dzieje rodzinnej wsi
  2.  „Czudec – dziedzictwo wiary
  3. Na tej ziemi – szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu
  4. 200 lat Szkoły Podstawowej w Czudcu.

Pan Marian Złotek jest jednym z inicjatorów powstania i aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej. W okresie swojej aktywności zawodowej był nie tylko cenionym historykiem, ale także wychowawcą wielu pokoleń czudeckiej młodzieży, laureatów i finalistów olimpiad historycznych.

Pan Marian Złotek to również uznany i ceniony samorządowiec posiadający bardzo duże zaufanie społeczne. Dowodem tego jest jego praca w strukturach gminnych, a następnie powiatowych - m.in. pełnił funkcję radnego Gminy Czudec w kadencjach: 1994 – 1998 oraz 1998 – 2002, a od 2002 r. do chwili obecnej związany jest z samorzadem powiatowym.
Za swoją aktywną, wieloletnią działalnośc społeczno – kulturalną w 2014 roku został odznaczony m.in. przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Wyżej opisana, bogata działalność społeczna i kulturalna zarówno Pana Mariana Złotka i Pana Jacka Boho, ich dbałość o oświatę i kulturę, oraz działalność promująca naszą gminę została doceniona przez Kapitułę Rady Gminy. Wyróżnionym osobom wręczono Akty nadania tytułu i medale „Zasłużony dla Gminy Czudec”.

Serdecznie gratuluję i życzę wszelkiej pomyślności, nieustającego zapału do dalszej pracy społecznej oraz długich lat w zdrowiu i spokoju!

Andrzej Ślipski
Wójt Gminy Czudec