Gmina Czudec

Informator dla
mieszkańców

Informator dla turystów

Gospodarka

GMINNE ZAWODY SPORTOWO–POŻARNICZE OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH - PSTRĄGOWA 3 WRZEŚNIA 2017 R.

GMINNE ZAWODY SPORTOWO–POŻARNICZE OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH - PSTRĄGOWA 3 WRZEŚNIA 2017 R.

W dniu 3 września 2017 r. na boisku sportowym w Pstrągowej w niedzielne pochmurne popołudnie przeprowadzone zostały gminne zawody sportowo-pożarnicze.  Do zawodów przystąpiło 10 drużyn: 3 kobiece w grupie C powyżej 16 lat, 4 męskich w grupie A powyżej 16 lat oraz 3 drużyny Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej 12-16 lat (dziewczęta - 1 drużyna, chłopcy 2 drużyny). Komisję sędziowską powołał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie,  sędzią głównym był st. asp. Albert  Pustelak,  przy pomocy sędziów z  OSP z Gminy Niebylec. Komentowaniem zawodów i obsługą  sekretariatu   zajmował się mł. kapitan Paweł Ruszel z PSP Strzyżów.

Zawody przeprowadzono zgodnie z regulaminem zawodów sportowo-pożarniczych  z 2011r. Ćwiczenie bojowe młodzieży od 12-16 r.ż odbyło się „na sucho”  bez podawania wody, ze względów bezpieczeństwa. Jak w ubiegłym roku na tegorocznych zawodach była konkurencja z prowadzenia musztry, jednak nie była ona brana pod uwagę w klasyfikacji generalnej. Drugą konkurencją była sztafeta 7x50 m z przeszkodami, natomiast ostatnim zmaganiem tych zawodów było zadanie bojowe polegające na rozwinięciu linii głównej, oraz dwóch lin gaśniczych, przekręceniu tarczy i strąceniu 4 pachołków.


W kategoriach: C kobiety,  MDP dziewczęta i chłopcy oraz gr. A mężczyzni,  bezkonkurencyjne okazały się drużyny z OSP Pstrągowa Dolna, które w tych kategoriach zajęły 1 miejsca. Z kolei w gr. C za przeprowadzenie najlepszej musztry z wygranej cieszyły się kobiety z OSP Zaborów. Klasyfikacja generalna przedstawia się następująco:
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (Dziewczęta)
I miejsce Pstrągowa Dolna -   124,27 pkt.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (Chłopcy)
I miejsce Pstrągowa Dolna – 95,92 pkt.
II miejsce Czudec – 129,37 pkt.

Grupa C kobiety
I miejsce Pstrągowa Dolna– 120,74 pkt.
II miejsce Zaborów – 146,4 pkt.
III miejsce Czudec -  156,22 pkt.

Grupa A mężczyźni
I miejsce Pstrągowa Dolna (A) – 117,63 pkt.
II miejsce Czudec – 121,83 pkt.
III miejsce Zaborów – 125,05 pkt.
IV miejsce Wyżne – 127,08 pkt.

Podczas zawodów nikt nie uległ kontuzjom, a do komisji sędziowskiej nie wpłynęły żadne protesty. Po zakończonych pokazach odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów, pucharów, czeków oraz nagród rzeczowych przez Zastępcę Wójta Gminy Czudec Pana Andrzeja Ślipskiego, oraz Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Pana Marka Jurzystę.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze otrzymały nagrody rzeczowe, a laureaci trzech pierwszych miejsc z gr. A i C czeki pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Czudec. W tym roku również wręczono statuetki: dla najstarszego uczestnika zawodów, którym był Druh Grzegorz Iskrzycki z OSP Zaborów oraz dla najmłodszego uczestnika zawodów, którym była Druhna Wiola Grodzka  z OSP Pstrągowa Dolna. Bezkonkurencyjna w przeprowadzeniu musztry była drużyna C kobiet z OSP Zaborów odznaczona pamiątkowymi medalami, brawo kobiety.

Oczywiście nie wszyscy wrócili z pucharami, ale to nie był główny cel zawodów. Celem bowiem była ocena stanu wyszkolenia pożarniczego. Zawody traktujemy nie jako rywalizację między drużynami lecz jako swego rodzaju szkolenie pożarnicze, które pozwoli wszystkim młodym zawodnikom skuteczniej w przyszłości prowadzić akcje ratowniczo-gaśnicze. A co ważniejsze dzięki niesprzyjającej pogodzie zobaczyliśmy, że strażacy potrafią działać w każdych nawet bardzo trudnych warunkach, a nie tylko kiedy świeci słońce. Drużyny, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach przeszły do 2 etapu zawodów – na szczeblu powiatowym, które odbędą się  24 września 2017r. o godz. 13 00 na boisku sportowym w Połomii.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodachw przyszłym roku.

Ze strażackim pozdrowieniem!

Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czudcu
                                                                     Barbara Kidacka-Milewska